تبلیغات
کشاورز ایرانی (مرکز ارائه خدمات جامع آموزش کشاورزی) - بررسی روشهای مختلف خشک کردن گلها و برگهای تازه

کشاورز ایرانی (مرکز ارائه خدمات جامع آموزش کشاورزی)

هدف ما بالابردن دانش و مهارت است www.iranfarmer.ir

مجله ترویجی دامپروری و کشاورزی سبزینه    

نویسنده : زهره نصرآبادی، علی تهرانی فر

 

چکیده مقاله :

از آنجا كه خشك كردن گلها به وسیله هوا اغلب باعث بدشكلی گلها می‌شود. استفاده از مواد خشك‌كننده به‌عنوان روش جایگزین توصیه می‌شود. مهمترین مزیت این روش این است كه این مواد آب درون بافت گیاه را جذب می‌كنند، در حالیكه به گلها اجازه می‌دهند تا شكل و رنگ خود را حفظ كنند. این روش برای گلهای حساس، گلهایی كه به‌سرعت پژمرده می‌شوند، گلهایی كه به فرم باز بوده، درصد رطوبت بالایی داشته و یا گلبرگ‌های ضخیم دارند مناسب است (3).

مناسب‌ترین گلها برای قرار دادن در محیط خشك‌كننده، گلهایی با ساختار ساده هستند، زیرا گلهای پیچیده با ساختار متراكم مواد خشك‌كننده ممكن است بین همه گلبرگها قرار نگیرند، در نتیجه گل به‌صورت غیر یكنواخت خشك شود. گیاهان برگ گوشتی هم ممكن است قبل از خشك شدن دچار پوسیدگی شوند (18).

 مهمترین مشكل این روش، شكنندگی بافت خشك شده است، زیرا هیچ روشی برای كنترل سرعت خشك شدن وجود ندارد متن مقاله : مواد خشك‌كننده: از آنجا كه خشك كردن گلها به وسیله هوا اغلب باعث بدشكلی گلها می‌شود. استفاده از مواد خشك‌كننده به‌عنوان روش جایگزین توصیه می‌شود. مهمترین مزیت این روش این است كه این مواد آب درون بافت گیاه را جذب می‌كنند، در حالیكه به گلها اجازه می‌دهند تا شكل و رنگ خود را حفظ كنند. این روش برای گلهای حساس، گلهایی كه به‌سرعت پژمرده می‌شوند، گلهایی كه به فرم باز بوده، درصد رطوبت بالایی داشته و یا گلبرگ‌های ضخیم دارند مناسب است (3).

مناسب‌ترین گلها برای قرار دادن در محیط خشك‌كننده، گلهایی با ساختار ساده هستند، زیرا گلهای پیچیده با ساختار متراكم مواد خشك‌كننده ممكن است بین همه گلبرگها قرار نگیرند، در نتیجه گل به‌صورت غیر یكنواخت خشك شود. گیاهان برگ گوشتی هم ممكن است قبل از خشك شدن دچار پوسیدگی شوند (18).

مهمترین مشكل این روش، شكنندگی بافت خشك شده است، زیرا هیچ روشی برای كنترل سرعت خشك شدن وجود ندارد

(1_2) ماسه :

باید ابتدا آن را با آب و مایع ظرفشویی كاملاً شستشو داد. سپس در آون120 آن را خشك كرده و 3 قاشق پارافین به ماسه گرم اضافه می‌كنیم و خوب آنها را مخلوط می‌كنیم بعد از سرد شدن 1 قاشق جوش شیرین و 1 قاشق سیلیكاژل نرم به آن افزوده و مجدداً مخلوط می‌كنیم. پارافین گرچه قدرت جذب آب را كم می‌كند ولی سطوح تیز ماسه را صاف می‌كند. جوش شیرین با افزایش pH باعث ثبات رنگ گل شده و سیلیكاژل هم قدرت جذب آب را بالا می‌برد (5). گلهای مناسب خشك كردن در ماسه عبارتند از: ستاره‌ای، نرگس، كوكب، آفتابگردان، زبان درقفا، بنفشه، گل قاصد، صدتومانی، میخك، شمعدانی، داودی، گلایل، میمون، تاج الموك، آهار، لاله، زنبق، كروسپیس، كوكب كوهی، یاس بنفش، رزها، زنبق رشتی، لوپن، لیاتریس، گل برف

(2_2) بوراکس:

كاربرد بوراكس به تنهایی باعث سفید شدن گلها می‌شود پس باید آن را به نسبت 1:2 با ماسه نرم یا به نسبت 6:1 با آرد ذرت مخلوط كرد این روش نسبتاً ارزان بوده و گلها طی 2ـ1 هفته خشك می‌شوند. افزودن 3 قاشق نمك بدون ید به مخلوط باعث حفظ رنگ اصلی گلها می‌شود(3) . ذرات آرد ذرت و ماسه ممكن است به برخی گلها چسبیده و حفراتی روی آنها ایجاد كنند (5). برای موادی غیر از سیلیكاژل، بسته به نوع ماده خشك‌كننده، نوع گل، ضخامت گلبرگها، میزان دما و رطوبت، فرایند خشك شده 3ـ1 هفته طول می‌كشد خشك شدن گلبرگهای نازك یك هفته و گلبرگها كلفت 14ـ10 روز طول می‌كشد. كاربرد اینها حالت آزمون و خطا دارد، زیرا اگر گلها زیاد در این مواد بمانند دچار حالت سوختگی می‌شوند. میانگین زمانی برای آرد ذرت 10 روز و برای ماسه 16 روز است

(2_3) سیلیكاژل :

 سیلیکاژل ، نوعی دی اکسید سیلیکون بی شکل است که به‌طور مصنوعی ساخته می‌شود (9سیلیکاژل ظرفیت خشک کنندگی بالایی دارد ، گرانولهای نامنظم این ماده دارای حفرات ریزی هستند که سطح ویژه ای حدود 800 متر مربع در گرم ایجاد می‌کنند. مولکولهای آب به‌صورت فیزیکی جذب منافذ آن می‌شوند ،درنتیجه هیچ تغییر شیمیایی رخ نداده وشکل آن هم تغییر نمی‌کند (9).این ماده می‌تواند تا 40 درصد وزن خود آب جذب كند. سیلیكاژل تجاری دارای ذرات درشتی است كه ممكن است باعث ایجاد سوراخ در گلبرگها شود (5). نام تجاری سیلیكاژل Flower-DRI است كه گرچه گران است ولی به دلیل سرعت بالای خشك كردن و حفظ رنگ اصلی گلها، صادركنندگان آن را ترجیح می‌دهند (1). سیلیكاژل سفیدرنگ است و برخی اوقات حاوی بلورهای آبی رنگ كلرید كبالت است كه به‌عنوان یك نشانگر برای تعیین مقدار رطوبت جذب شده عمل می‌كنند. با جذب رطوبت از گلها، این بلورها تدریجاً صورتی رنگ می‌شوند. بعد از صورتی شدن سیلیكاژل باید آن را روی سینی فر پهن كرده و 3ـ2 ساعت در دمای150ـ120 گرم كرد تا رطوبت خود را از دست داده و دوباره قابل استفاده شود (3)گلهایی كه به این روش می‌توان آنها را خشك كرد عبارتند از: ژربرا، آلاله، داودی، نرگس، زبان درقفا، انگشتانه، ادریسی، یاس بنفش، رز ، بنفشه، آهار، گل ناز، جعفری (5) روشهای خشك كردن برگها: ظاهرا خشك كردن برگها سابقه بیشتری از خشك كردن گلها دارد. در موزه انگلستان یك تاج گل رومی از برگ بوی خشك شده وجود دارد كه حدود 2000 سال قدمت دارد (5). برگها را هم مثل گلها می‌توان به وسیله جریان هوا یا قرار دادن در محیط خشك‌كننده خشك كرد،

 ولی روش‌های بهتری هم وجود دارد:

فشار همراه با گرما:

در این روش برگها را بین دو تكه كاغذ مومی قرار داده و آن را به وسیله یك صفحه فلزی با حرارت متوسط تحت فشار قرار می‌دهند، با این روش قابلیت انعطاف برگها و رنگهای پاییزی آنها حفظ می‌شود (5)

 

گلیسیرین:

گلیسیرین یك تركیب جاذب رطوبت است كه آب را از بافت گیاهی گرفته و در خود نگه می‌دارد ،این توانایی نگهداری آب باعث می‌شود که برگهای تیمار شده قابلیت انعطاف خود را حفظ کنند (2). این روش برای برگهای ماگنولیا ، دارواش ، عشقه، زرشك فرنگی، اوكالیپتوس، شمشاد، راش، كاملیا، بلوط و رودودندرون مناسب است (5). در این روش ابتدا ساقه را در محلول نمك (یك قاشق نمك در یك گالن آب) برای 24 ساعت قرار می‌دهند و سپس آن را درون محلول گلیسیرین حل شده در آب ولرم به نسبت حجمی 2:1 قرار می‌دهند. استفاده از محلول نمكی جذب محلول گلیسیرینه را تسهیل می‌كند، چون گلیسیرین غلیظ تر از آب است وممکن است آوندها را مسدود کرده و باعث پوسیدگی شود (5). اگر از برگهای جوان استفاده شود باید برگها به طور كامل در محلول 1:1 حجمی غوطه‌ور شده و سپس شسته شوند. بعد از 3ـ2 هفته برگها با حفظ قابلیت انعطاف خود خشك می‌شوند (5). اگر برگها بیش از حد در محلول بمانند، گلیسرول اضافی این عارضه عرق‌ریزی sweating می‌گویند كه طی آن قطرات آب روی برگ و ساقه به چشم می‌خورد كه به گیاه ظاهری نامناسب داده و شیوع بیماری‌های قارچی را هم افزایش می‌دهد (2)

مومی كردن:

در این روش ابتدا موم را ذوب كرده و سپس آن را با مقداری روغن معدنی رقیق می‌كنند (15)، سپس برگها را در آن فرو برده و بعد از خارج كردن تكان می‌دهند تا موم اضافی بریزد. بعد برای تثبیت آنرا در یخچال می‌گذارند (13)

 نتیجه گیری:

با وجود هزینه زیاد روشهایی نظیر سیلیکاژل، انجماد و مایکروویو، چون کیفیت گلهای خشک شده در این روشها بهتر است، تجار جهانی این روشها را به روشهای قدیمی ترجیح می‌دهند. درکشور ما نیز در صورت مشارکت مراکز علمی- تحقیقاتی با مراکز صنعتی از یک سو و مشارکت بخشهای خصوصی و دولتی برای گسترش این روشها ازسوی دیگر، باعث رونق گرفتن صنعت گل خشک در ایران خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست منابع

1- Clifford W. Collier, Jr. Preserving Flowers for Year-round Use • West Virginia University, Extension service. 2- Dubois, P. Joyce, D. 2005. Drying cut flowers and foliage. Department of Agriculture, Western Australia. 3- James C. Schmidt. Drying Flowers in a Desiccant. Horticulturist University of Illinois. 4- McPhail, K.1998. Dry Flowers For Fun Decorations. Mississippi State University, Office Of Agriculture Communication. 5- Pertuit, A. 1999. Drying flowers and perserving leaves. Extension Floriculture Specialist, Clemson University. 6- Trinklein, D. 2007. Drying Flowers and Foliage for Arrangements. Division of Plant Sciences. MU Extension, University of Missouri. 7- http://plantanswers.tamu.edu/misc/dryflrs.html. 8- http://www.cyber-north.com/gardening/dryingflowers.html 9- http://www.geejaychemicals.co.uk/silicagel.htm#SILICA%20GEL 10- http://www.hintsandthings.co.uk/workshop/dryingflowers.htm. 11- http://www.humeseeds.com/drying.htm. 12- http://www.kidsgardening.com/growingideas/projects/apr03/pg1.html. 13- http://www.mke-stuff.com/ 14- http://www.pioneerthinking.com/crafts-floral.html. 15- http://www.preservedgardens.com/glycerin-antifreeze.htm 16- http://www.save-on-crafts.com/dryintecforf.html. 17- http://www.thegardener.btinternet.co.uk/ 18- http://www.thegardener.btinternet.co.uk/desiccant.html. 19- http://www.thegardener.btinternet.co.uk/preserving.html. 20- http://www.ustpo.gov/patft.

math playground green mission
چهارشنبه 1 اسفند 1397 07:56 ق.ظ
Good post, thank
space cord coolmath
چهارشنبه 1 اسفند 1397 07:56 ق.ظ
Good post, thank
Foot Pain
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:32 ب.ظ
What's up Dear, are you genuinely visiting this web
site regularly, if so after that you will absolutely get pleasant experience.
foot pain for months
دوشنبه 12 تیر 1396 09:26 ب.ظ
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant
article.
Unknown
شنبه 3 تیر 1396 04:29 ب.ظ
Whats up very cool site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
I will bookmark your website and take the feeds additionally?
I'm happy to search out a lot of useful information right here in the publish, we want develop extra strategies on this regard, thanks for
sharing. . . . . .
http://scrawnymishap669.exteen.com/
چهارشنبه 3 خرداد 1396 12:45 ق.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your
blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
Cheers
Sonia
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:19 ق.ظ
I delight in, result in I found just what I used to be taking a look
for. You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye
manicure
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 06:20 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious
what all is needed to get setup? I'm assuming having a blog like yours
would cost a pretty penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Many thanks
manicure
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 03:37 ق.ظ
I every time used to study post in news papers but now as
I am a user of web therefore from now I am using net
for content, thanks to web.
manicure
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 02:17 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've visited this site before but after looking at many
of the posts I realized it's new to me. Anyways, I'm certainly delighted
I discovered it and I'll be bookmarking it and checking back
frequently!
http://burlyjuvenile6892.sosblogs.com/
شنبه 9 اردیبهشت 1396 04:47 ب.ظ
These are truly impressive ideas in regarding blogging. You have touched some
nice points here. Any way keep up wrinting.
manicure
جمعه 8 اردیبهشت 1396 09:06 ب.ظ
Hi there Dear, are you in fact visiting this site regularly, if so then you
will definitely take nice experience.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 01:07 ب.ظ
Heya are using Wordpress for your site platform? I'm
new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be greatly appreciated!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:39 ب.ظ
If some one desires expert view regarding blogging after that i suggest him/her to go to see this
weblog, Keep up the good work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
  • آخرین پستها

  • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید : 12
  • بازدید امروز :9
  • بازدید دیروز : 7
  • بازدید ماه قبل : 6
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :